sekmadienis, gegužės 17, 2009

Psiaudomokslas (Psiaudoistorija)

Esu įsitikinęs, kad žmogus, skaitantis fantastiką, yra jau pakeliui į prašviesėjimą” Tokį sakinį perskaičiau Katkevičiaus bloge ir pakilo mano kairysis antakis – nesitikėjau. Pats nelaikau ‚fantastikos‘ būtina, o tuo labiau privaloma sąlyga žmogaus „šviesėjime“, tačiau jaučiu jai šiokius tokius sentimentus iš paauglystės laikų, kai krimtau knygą po knygos. Bėda tik ta, jog kokybiškos, ‚cerebral‘, fantastinę knygą ar filmą rasti yra tragiškai sunku. Fantastika baisiai imli klišėm ir copy-paste approach‘ui, todėl pats jau senai nustojau vargintis ir ieškoti, tik retkarčiais į nagus pakliūna tokie perliukai, kaip kad anksčiau minėtas „The Man from Earth“. Būten todėl, matau prasmę diskusijoje, ar daugiau naudos jį teikia, atpalaiduodama mąstymą ir plėsdama fantaziją, ar daugiau žalos, grūzdama į sąmonę makdonaldines idėjas apie ateivius ir žalodama kritinį mąstymą. Nujaučiu, jog daugumai tai yra trade-off situacija – arba arba, o tokios išimtys kaip kad C. Sagan tik patvirtina taisyklę. Tačiau šiame įraše į tai nesigilinsiu. Dabar noriu paliesti fantastikos išvestinę – psiaudomokslą. Turiu pora draugų, kuriems kiek stogas nučiuožęs šiuo klausimu, nors kitais požiūriais tai protingi ir talentingi žmonės. Su jais logika pasitelkus galima kalbėtis tik iki tam tikros ribos, kurią peržengus, „moksliniais faktais“ tampa bet koks internetinis gandas ir pliurpalas. Pvz kalbos jog nešiojant varinius ir bronzinius papuošalus, žmogaus kraujyje geležies vietą užima varis, ir to pasėkoje kraujas tampa mėlynas (ištrauka iš pasakos apie ufonautų palikuonis...), kas šiaip net teoriškai nesusisumuoja, atsižvelgiant į skirtingas vario ir geležies susiejimo su proteinais savybes, nu bet kam tai rūpi – konspiracija gi :) Paprastai aš tik šypsodavausi ir nebandydavau net ginčytis, pats buvau neapsišvietęs šioje sferoje, o šie apaštalai paprastai pasikliauja ne gilia analize, tačiau didelių srautu „faktų“ ir skystais sąryšiais, sugebėdami „įrodyti“, jog ateiviai lankosi žemėje, nes šiemet užaugo pi pakelta šešiasdešimt šeštuoju laipsniu skaičius kiaulių, kas taipogi įrodo, jog jie yra velnio pasiuntiniai, nes Vanga išpranašavo, kad Liepos pradžioje brolis nužudys brolį... etc. (Jei ieškoma, tai ir randama – duokite man grindinio plytą, ir rasiu joje aš ir ‚pi‘, ir ‚e‘ ir dar Fibernačio seką, kas iškarto įrodys, kad ji nežemiškos civilizacijos buvo pagaminta... ) Tačiau prieš pora sav nusprendžiau vakarais vis pasikapstyti, gal ką smagaus rasiu. Nieko nuostabaus nesitikėjau, nieko nuostabaus kaip ir neradau, tačiau laiką linksmai praleidau, o ir amunicijos prisirinkau sekančiam pokalbiui su paranojikais (There is no knowledge that is not power! :) ), o su jumis norėčiau viena prezentacija pasidalinti – jei žiūrėsite į ją kaip į fantastinį filmą, tai tikrai smagiai laiką praleisite.


PS.: Peržiūrėjes aš kiek likau nustebęs, kai „Eglę Žalčių karalienę“ prisiminiau... ;)

5 komentarai:

Marius rašė...

Argh, aš irgi turiu vieną ID faną. Visa bėda kad jis turi daug medžiagos apie sąmokslo teorijas ir neigia praktiškai viską. "Diskusija" tesėsi beveik du metus. Paskutiniu metu pavyko "atsišaudyti" straipsniais iš mokslinės filosofijos (Plato, Descartes, Pyrrho). Nežinau kas įvyko, bet "faktų" streamas sustojo :-)

FK rašė...

Duok jam šitą nuorodą: http://www.projectcamelot.org/ "naujų" "minčių" ir "idėjų" vėtra aną net nublokš :))

Marius rašė...

Dėkui už nuorodą. Bet tie debunkinimai visiškai nepadeda, ten nėra sąmokslo teorijos, nėra spec efektų, taigi viskas labai nuobodu ir jis ten užsiliūliuoja :)
Jis gyvena matricoje, t.y. anot jo bet kokios naujos mintys ir eksperimentai matricoje negali paneigti jo gražaus pasaulio už matricos ribų. Nagrinėjom ir šiuolaikinę matricos filosofiją (jis fizikas, filosofija jam neimponuoja), tai jį tik dar labiau užvežė (nes ten yra dar daugiau išvedžiojimų iš serijos "kas būtų jeigu" ir visai nesvarbu kad autorius pažymi kad visa tai yra metafizika). Galiausiai parodžiau kad mokslas turi gilias šaknis bei tradicijas ir tenai... taip sakant reikėjo sprendimo "out of the box" kad parodyti kad šiuolaikiniai skeptikai nėra sąmokslininkai, ir kad matricos idėja atėjo iš antikinių skeptikų.

FK rašė...

ne ne, ne taip supratai, ten ne "debunkeriai", ten - BUNKERIAI! aš tik anam pora pliauskų į begęstantį židinį rekomenduoju, kad nebūtu pačiam nuobodu ;)

Marius rašė...

A, matai kaip :) aš jau senai turėjau įtarimą kad jis kažkur "užsirašęs" nes medžiagos šaltinis pas jį neišsenkantis :)
Yra netgi įtarimų kad jo paslaugas kažkas apmoka. Internete pilna tokių projektų. Įdomiausia kad jie plagijuoja vieni nuo kitų be jokių skrupulų, o pristigę medžiagos, gudresni įsigudrina kopijuoti normalaus mokslo medžiagą, ir tada jau pakvimpa...